1. Wróć do O nas
  1. O nas
  2. Utylizacja opon
Sprawdź korzystne warunku odbioru opon do utylizacji przez Bio Service

Utylizacja opon – co zrobić ze starymi oponami?

Warsztaty motoryzacyjne i zakłady wulkanizacyjne ponoszą odpowiedzialność za utylizację posiadanych przez siebie zużytych opon. Platforma Bio Service oferuje wygodny sposób na wywiązanie się z tego obowiązku. To internetowe narzędzie pozwala na zlecenie online odbioru opon bezpośrednio ze wskazanej lokalizacji i przekazanie ich do zakładu, w którym zostaną poddane recyklingowi.

Założenie konta w Bio Service daje dostęp do  oferty utylizacji opon oraz innych odpadów warsztatowych. Co ważne, korzystanie z platformy daje pewność, że są one transportowane i utylizowane, wyłącznie przez firmy posiadające odpowiednie pozwolenia. 

Dlaczego warto oddać stare ogumienie do utylizacji przez platformę Bio Service?

Poznaj warunki odbioru opon
Co utylizujemy? icon
Co utylizujemy?
Opony osobowe, motocyklowe i ciężarowe.
Kod odpadu: 16 01 03
W jaki sposób odbierany? icon
W jaki sposób odbierany?
Korzystając z Bio Service, nie musisz martwić się transportem. Nasz operator odbierze opony bezpośrednio ze wskazanego miejsca. Warunkiem jest przekazanie jednorazowo 250 sztuk opon osobowych i motocyklowych lub od 30 lub  50 sztuk ciężarowych (w zależności od regionu).
Jak wyceniany jest odbiór opon? icon
Jak wyceniany jest odbiór opon?
Oferujemy wyjątkowo wygodne rozliczenie według liczby opon, niezależnie od ich wagi. Dzięki temu od początku wiesz, ile kosztować będzie przekazanie opon do utylizacji. Cena wynosi  od 3,5 do 5 zł za oponę osobową oraz od 15 do 24 zł za oponę ciężarową (w zależności od regionu).

Jak zgłosić odbiór opon?

Zobacz, jak krok po kroku wygląda odbiór opon z Twojego warsztatu.

1.

Logujesz się na swoje konto na platformie Bio Service i klikasz przycisk "Nowe zlecenie"

2.

Wybierasz kod 16 01 03 jako rodzaj odpadu i wskazujesz jego ilość.

3.

Zgłoszenie trafia do Operatora Logistycznego, który ustala z Tobą datę odbioru.

4.

Operator odbiera odpady. Otrzymujesz potwierdzenie przejęcia odpadu w BDO oraz fakturę za usługę odbioru.
light bulb icon

Dlaczego recykling opon samochodowych jest ważny i jak można wykorzystać stare opony?

Najlepszym sposobem na wykorzystanie starych opon, nie nadających się do dalszego użytkowania, jest recykling surowcowy. Recykling opon polega na oddzieleniu od siebie materiału gumowego, drutu, włókna oraz innych jej składników. Następnie drut jest traktowany jak złom metalowy a guma rozdrabniana. W ten sposób powstaje granulat, który zostaje wykorzystany do produkcji szeregu przedmiotów, m.in.: nawierzchni boisk i placów zabaw, elementów bezpieczeństwa drogowego, czy mat hodowlanych.

Opony po odebraniu z serwisu mogą też trafić do przystosowanych do tego pieców, w których temperatura spalanie jest znacznie wyższa (najlepiej sprawdzają się w tym celu piece  cementowni, gdzie temperatura przekracza 1200 stopni Celsjusza). Takie wykorzystanie opon jako paliwa nazywamy odzyskiem energetycznym.

Naturalny rozkład opony trwa co najmniej kilkadziesiąt lat. w związku z czym według obowiązujących przepisów nie mogą być składowane na wysypiskach śmieci. Gromadzenie ich dużych ilości w serwisie również jest obwarowane restrykcjami. Spalanie opon w warunkach warsztatowych jest z kolei zakazane ze względu na dużą toksyczność dymu, powstającego w nieprzystosowanych do tego piecach.

Poznaj inne usługi Bio Service

Prowadzimy skup złomu różnego rodzaju, zapewniamy utylizację i recykling innych odpadów warsztatowych oraz oferujemy usługi administracyjne
Partnerzy