Rodzaj zwracanego odpadu

Odbiór zużytych opon

Recykling opon polega na oddzieleniu gumy od drutu i włókna oraz jej mechanicznym rozdrobnieniu. W ten sposób powstaje granulat, który jest wykorzystywany do produkcji szeregu przedmiotów, m.in.: nawierzchni boisk i placów zabaw, elementów bezpieczeństwa drogowego, czy mat hodowlanych.

Drugą możliwością wykorzystania zużytych opon jest odzysk energetyczny, czyli pozyskiwanie z nich energii cieplnej. Opony w całości lub rozdrobnione mogą być spalane jednak wyłącznie w bardzo wysokiej temperaturze w przystosowanych do tego przemysłowych piecach.
skład zużytych opon

Dlaczego warto oddać stare ogumienie do utylizacji przez platformę Bio Service?

Poznaj warunki odbioru opon
Co utylizujemy? icon
Co utylizujemy?
Opony osobowe, motocyklowe i ciężarowe.
Kod odpadu: 16 01 03
W jaki sposób odbierany? icon
W jaki sposób odbierany?
Korzystając z Bio Service, nie musisz martwić się transportem. Nasz operator odbierze opony bezpośrednio ze wskazanego miejsca. Warunkiem jest przekazanie jednorazowo 250 sztuk opon osobowych i motocyklowych lub od 30 lub  50 sztuk ciężarowych (w zależności od regionu).
Jak wyceniany jest odbiór opon? icon
Jak wyceniany jest odbiór opon?
Oferujemy wyjątkowo wygodne rozliczenie według liczby opon, niezależnie od ich wagi. Dzięki temu od początku wiesz, ile kosztować będzie przekazanie opon do utylizacji. Cena wynosi  od 3,5 do 5 zł za oponę osobową oraz od 15 do 24 zł za oponę ciężarową (w zależności od regionu).

Jak zgłosić odbiór opon?

Zobacz, jak krok po kroku wygląda odbiór opon z Twojego warsztatu.

1.

Logujesz się na swoje konto na platformie Bio Service i klikasz przycisk "Nowe zlecenie"

2.

Wybierasz kod 16 01 03 jako rodzaj odpadu i wskazujesz jego ilość.

3.

Zgłoszenie trafia do Operatora Logistycznego, który ustala z Tobą datę odbioru.

4.

Operator odbiera odpady. Otrzymujesz potwierdzenie przejęcia odpadu w BDO oraz fakturę za usługę odbioru.
light bulb icon

Dlaczego recykling opon samochodowych jest ważny i jak można wykorzystać stare opony?

Najlepszym sposobem na wykorzystanie starych opon, nie nadających się do dalszego użytkowania, jest recykling surowcowy. Recykling opon polega na oddzieleniu od siebie materiału gumowego, drutu, włókna oraz innych jej składników. Następnie drut jest traktowany jak złom metalowy a guma rozdrabniana. W ten sposób powstaje granulat, który zostaje wykorzystany do produkcji szeregu przedmiotów, m.in.: nawierzchni boisk i placów zabaw, elementów bezpieczeństwa drogowego, czy mat hodowlanych.

Opony po odebraniu z serwisu mogą też trafić do przystosowanych do tego pieców, w których temperatura spalanie jest znacznie wyższa (najlepiej sprawdzają się w tym celu piece  cementowni, gdzie temperatura przekracza 1200 stopni Celsjusza). Takie wykorzystanie opon jako paliwa nazywamy odzyskiem energetycznym.

Naturalny rozkład opony trwa co najmniej kilkadziesiąt lat. w związku z czym według obowiązujących przepisów nie mogą być składowane na wysypiskach śmieci. Gromadzenie ich dużych ilości w serwisie również jest obwarowane restrykcjami. Spalanie opon w warunkach warsztatowych jest z kolei zakazane ze względu na dużą toksyczność dymu, powstającego w nieprzystosowanych do tego piecach.

Zobacz również

pozostałe usługi oferowane przez Bio Service
Partnerzy