Najważniejsze...
Najważniejsze...
Obowiązki pracownika związane z czynnikiem chłodniczym:
Obowiązki operatora urządzanie chłodniczego (osoba fizyczna lub prawna warsztat):
Najważniejsze...
Oznakowanie pojemników ściśle reguluje rozporządzenie Ministra Klimatu z 11 września 2020 roku. Bio Service udostępnia odpowiednie etykiety w formie plików gotowych do wydrukowania.
Wytwórca odpadów - rozumie się przez to każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdego, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania.
(Źródło: Ustawa o odpadach z dn. 14.12.2012r.)
Olej odpadowy - rozumie się przez to wszelkie mineralne lub syntetyczne oleje smarowe lub przemysłowe, które przestały się nadawać do użytku, do jakiego były pierwotnie przeznaczone, w szczególności zużyte oleje z silników spalinowych i oleje przekładniowe, oleje smarowe, oleje turbinowe oraz oleje hydrauliczne.
(Źródło: Dziennik Ustaw 2013 poz. 21 Ustawa z dn. 14 grudnia 2012 roku o odpadach).
Ustawodawca narzuca na przedsiębiorcę (właściciela warsztatu samochodowego - wytwórcę) właściwy sposób gospodarowania tymi odpadami. Prawidłowość tego procesu kontroluje Inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Karta Przekazania Odpadów to dokument potwierdzający odbiór odpadów.
Pojęcie odpadu definiujemy jako każdą substancję lub przedmiot, który posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub jest zobowiązany do pozbycia się we właściwy sposób.
Gospodarka odpadami - rozumie się przez to zbieranie, transport, przetwarzanie odpadów, łącznie z nadzorem nad tego rodzaju działaniami.
(Źródło: Dziennik Ustaw 2013 poz. 21 Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach).
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Jest to narzędzie elektroniczne służące ewidencji i rejestracji podmiotów gospodarowania odpadami. Wpisy do BDO muszą dokonać przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek produkty, produkty w opakowaniach lub zajmują się gospodarką odpadami. W bazie będą gromadzone informacje m.in. o wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach, zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających. W BDO znajdą się również dane nt. osiąganych poziomów zbierania, odzysku i recyklingu.
Obowiązkiem rejestracji objęto m.in.: wszystkie podmioty, zobowiązane do prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości z zakresu gospodarki odpadami. W praktyce również objęte są też warsztaty samochodowe, lakiernie, wulkanizacje i inne działalności zajmujące się mechaniką samochodową, gdyż są to działania powodujące powstawanie odpadów.