
Części zamienne – sprzedaż, montaż, utylizacja
2024-05-08
Odpady należy odpowiednio segregować, klasyfikować, magazynować oraz utylizować. Konkretne obowiązki w tym obszarze nakładają na polskich przedsiębiorców przede wszystkim dwie ustawy:
Podstawowym obowiązkiem warsztatu, który wytwarza jakiś odpad jest jego właściwe zaklasyfikowanie (zgodnie z katalogiem odpadów opublikowanym w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r.) oraz magazynowanie (czyli czasowe przechowywanie przez wytwórcę przed przekazaniem do utylizacji lub recyklingu).
Warsztaty to miejsca, w których wytwarzane są bardzo różnorodne odpady, w tym odpady niebezpieczne. Typowe dla tego sektora usług są m.in. odpady z grupy 13 – Oleje odpadowe, grupy 15 – Odpady opakowaniowe oraz grupy 16 – Odpady nieujęte w innych grupach (zwłaszcza podgrupy 16 01 – Zużyte lub nienadające się do użytkowania pojazdy (włączając maszyny pozadrogowe), odpady z demontażu, przeglądu i konserwacji pojazdów).
Niezwykle ważne podczas klasyfikowania odpadów jest przypisanie ich do grupy odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne. Te pierwsze mają właściwości szczególnie szkodliwe dla środowiska i w związku z tym ich magazynowanie oraz transport wiążą się z bardziej rygorystycznymi regulacjami. Dla ich wyraźnego wyróżnienia ich kody oznaczone są gwiazdką (*).
Magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę powinno się odbywać:
Wstępne magazynowanie odpadów przez wytwórcę powinno się odbywać:
Zakazane jest mieszanie odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne oraz mieszani różnych rodzajów odpadów niebezpiecznych.
Oleje odpadowe należą do odpadów niebezpiecznych i dotyczą ich te same zasady. Ponadto w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego postępowania z olejami odpadowymi znajdziemy dodatkowe wymagania dla tej grupy odpadów.
Odpady przekazujemy poprzez system BDO na podstawie karty przekazania odpadów (KPO). Na podstawie KPO wytwórca odpadów prowadzi również elektroniczną ewidencję na kartach ewidencji odpadów (KEO).
Jeśli warsztat ma konto na platformie Bio Service i zintegrował je z systemem BDO, Karty Przekazania Odpadu wypełniają się automatycznie na podstawie złożonego w Bio Service zlecenia odbioru odpadów.
Odpady można przekazać tylko uprawnionym podmiotom, czyli takim, które mają wpis w BDO w zakresie transportu oraz wpis do BDO jako zbierający lub przetwarzający poszczególne kody i rodzaje odpadów.
Zgodnie z prawem przeniesienie odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami następuje dopiero w momencie przekazania ich podmiotowi posiadającemu ważne decyzje na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Dlatego też, warto się upewnić, czy kontrahenci mają numer BDO i odpowiedni zakres uprawnień.
Platforma Bio Service to narzędzie, które pozwala na zlecenie online odbioru odpadów wyłącznie firmom, które zostały zweryfikowane przez ekspertów Bio Service.
Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości podlega pod system zbiórki odpadów komunalnych obowiązujący w danej gminie – wynika to z Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Przedsiębiorca tak samo jak właściciel domu musi złożyć odpowiednią deklarację do urzędu gminy lub – w przypadku braku takiego obowiązku w danej miejscowości – podpisuje umowę z firmą działającą na terenie gminy. Jego obowiązkiem jest też prawidłowe segregowanie odpadów i utrzymywanie pojemników do magazynowania odpadów w dobrym stanie.
Gospodarkę odpadami komunalnymi technicznie regulują poszczególne gminy – najlepiej więc zweryfikować konkretne zasady na stronie swojego samorządu.
Warto pamiętać, że przepisy ochrony środowiska mają na celu ochronę środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. Dlatego ważne jest, aby warsztaty samochodowe przestrzegały tych regulacji i dbały o właściwe postępowanie z odpadami.
Czytaj także:
Przepisy środowiskowe w warsztacie - darmowy e-book
Pamiętaj o obowiązku rejestracji w BDO
Katalog kodów odpadów zgodny z ewidencją BDO
Sprawozdania środowiskowe w pytaniach i odpowiedziach