Pojęcie odpadu w sensie prawnym jest bardzo szerokie. Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, odpadem jest każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do ich pozbycia się jest zobowiązany.
W przypadku serwisu motoryzacyjnego odpadem jest wszystko co powstało w związku z wykonaniem usługi dla kierowcy oraz ogólnym funkcjonowaniem firmy.
Każdy kod składa się z sześciu cyfr, pogrupowanych w trzy dwucyfrowe numery. Umieszczona na jego końcu gwiazdka wyróżnia kody odpadów niebezpiecznych. Jeśli gwiazdki nie ma, jest to odpad inny niż niebezpieczny. Co oznaczają natomiast poszczególne cyfry?
Pierwsze dwie cyfry kodu oznaczają grupę odpadów, wskazującą źródło powstawania odpadów. Dwie kolejne określają podgrupę odpadów. Ostatnie dwie z sześciu cyfr identyfikują rodzaj odpadów cyfry kodu wskazują. Lista kodów została określona w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów, które zostało wydane na podstawie art. 4 ust. 3 wspomnianej wyżej ustawy o odpadach.
Podgrupa i konkretny rodzaj kryją się pod kolejnymi czterema cyframi. Katalog jest skonstruowany tak, że każdy odpad może mieć przypisany swój własny kod. Przykładowo, kodem 13 02 06* oznaczmy więc np. olej, który został spuszczony podczas corocznego przeglądu. Pod składającymi się na niego numerami kryją się następujące informacje:
Jeśli zdecydujemy się na zlecenie odbioru przez platformę Bio Service, jej wygodny interfejs pozwoli nam na wybór konkretnego rodzaju odpadu z rozwijanej listy (która podpowiada odpowiednie kody po wpisaniu już pierwszych znaków opisujących odpad, np. "olej").
Podział odpadów na grupy został dokonany przede wszystkim na podstawie źródła ich powstawania (przy czym grupa nr 16 obejmuje odpady nie ujęte w innych grupach). Grup odpadów jest 20:
Kody odpadów zostały wprowadzone, aby usprawnić pracę z odpadami – ich odbiór, transport oraz utylizację. Wykorzystywane są w raportach środowiskowych, Kartach Przekazania Odpadu oraz Kartach Ewidencji. Stosowanie ich ma ułatwiać administrowanie gospodarką odpadami przez firmy, dzięki ujednoliceniu klasyfikacji odpadów. Kody pomagają też instytucjom państwowym, których kontrole mają na celu zadbanie o ochronę środowiska. Kody odpadów przyśpieszają te postępowania, co jest zaletą również dla firm, w których pojawiają się inspektorzy.
Pełny katalog kodów odpadów dostępny jest do pobrania tutaj: Kody odpadów pdf. Znajdują się w nim wszystkie podgrupy i rodzaje odpadów używanych w ewidencji BDO.
Czytaj także:
Sprawdź terminy sprawozdań środowiskowych w 2023 r.
Wygodnie spełniaj wymogi środowiskowe z Bio Service
Szybki, wygodny dostęp do Bio Service
Zużyty olej silnikowy - gdzie oddać stary olej?