Utylizacja opon - co zrobić ze starymi oponami?

2022-10-11

Zużyte opony w serwisie należy oddać firmie profesjonalnie zajmującej się ich utylizacją. Odbiór opon można w prosty sposób zlecić online przez platformę Bio Service.

Legalna utylizacja opon
Warsztat z oponami

Gdzie oddać zużyte opony?

Wymiana opon na nowe, wiąże się z koniecznością oddania do utylizacji starych opon. Zadbać o to musi właściciel serwisu. Wyrzucanie opon razem ze zwykłymi odpadami komunalnymi oraz składowanie ich na dzikich wysypiskach śmieci – jest zakazane (zgodnie z art. 55 ust. 1 ustawy o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 roku).

Zarejestruj się w Bio Service – sprawnie zlecaj odbiór opon z warsztatu!

Zgodnie z przepisami pozbyć się zużytego ogumienia można, korzystając z prostego w obsłudze systemu Bio Service. Aby zlecić odbiór opon należy zarejestrować się na platformie i wypełnić zgłoszenie, wybierając ich ilość oraz odpowiedni kod odpadu (w przypadku opon to kod 16 01 03). Opony zostaną odebrane ze wskazanego miejsca w przypadku przekazania 250 sztuk opon osobowych i motocyklowych, natomiast w przypadku opon ciężarowych 30 lub 50 (w zależności od regionu).

Utylizacja starych opon - cena

Cennik usług odbioru i utylizacji opon zależy w Bio Service nie od ich wagi, ale typu i liczby. Inna opłata obowiązuje dla opon samochodów osobowych, opon motocykli, opon do aut ciężarowych czy opon rolniczych.

Recykling starego ogumienia

Korzystając z usług Bio Service, zakład wulkanizacyjny i warsztat samochodowy ma pewność, że postępuje zgodnie z prawem i odpowiedzialnie wobec swojego otoczenia i środowiska. Oddanie zużytego ogumienia profesjonalne firmie pozwoli na odzyskanie z niego gumowego granulatu, który można użyć do produkcji boisk sportowych, nawierzchni placów zabaw lub części urządzeń bezpieczeństwa drogowego. Alternatywą jest tzw. odzysk energetyczny, czyli uzyskanie energii cieplnej poprzez spalenie przygotowanych do tego opon w specjalistycznych piecach przemysłowych.

Odzysk, zbiórka i recykling opon w Polsce

Opona może rozkładać się nawet przez sto lat, stanowiąc przy tym zagrożenie dla środowiska naturalnego. Nieodpowiedzialne jest więc wyrzucenie takiego odpadu np. do lasu. Ponaddto takie zachowanie jest zakazane prawem. Utylizacja opon jest tymczasem stosunkowo prosta, jeśli zajmują się tym wyspecalizowane firmy.

Platforma Bio Service to ekologiczne, rozsądne i wygodne rozwiązanie kwestii zużytych opon w warsztacie. Pomaga ona zmniejszyć ilość odpadów obecnych w naszym otoczeniu i ich wpływ na nasze środowisko. W 2020 i 2021 r. w ramach Bio Service odebrano do utylizacji i recyclingu aż ponad 730 000 kg opon oraz 2 740 166 kg innych odpadów (tj. zużyte oleje, akumulatory, płyny, filtry, opakowania, czy szkło).

Kierowcy, niebędący przedsiębiorcami i mający tylko kilka sztuk opon, mogą je przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Ich listę znajdą na stronach internetowych swojego miasta lub innej właściwiej jednostki samorządu.


Czytaj więcej!

Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym?

Skup akumulatorów w Bio Service – sprawdź warunki!

Formalne obowiązki środowiskowe w warsztacie – wyjaśniamy
2024-06-06
Poznaj przepisy środowiskowe z Bio Service - zapisz się już dziś
Poznaj przepisy środowiskowe z Bio Service - zapisz się już dziś
2024-06-03
Przepisy o ewidencji odpadów – odpowiedzi na pytania użytkowników Bio Service
Przepisy o ewidencji odpadów – odpowiedzi na pytania użytkowników Bio Service
Ewidencja odpadów - bezpłatne szkolenie Bio Service
2024-05-13
Ewidencja odpadów w warsztacie w 2024 roku – bezpłatne szkolenie
Ewidencja odpadów w warsztacie w 2024 roku – bezpłatne szkolenie
Miejsce magazynowania odpadów
2024-05-08
Zasady magazynowania odpadów – przepisy dotyczące miejsca magazynowania
Zasady magazynowania odpadów – przepisy dotyczące miejsca magazynowania
Wesołych Świąt Wielkanocnych!
2024-03-29
Najlepsze życzenia z okazji Wielkiejnocy
Najlepsze życzenia z okazji Wielkiejnocy
Pamiętaj o obowiązku rejestracji w systemie BDO!
2024-03-25
Pamiętaj  o obowiązku rejestracji w BDO
Pamiętaj  o obowiązku rejestracji w BDO