Bezproblemowy odbiór zużytych opon w Bio Service

2021-06-29
Przemysław Sałek

W samym 2020 roku w ramach programu Bio Service odebrano blisko 400 tys. zużytych opon – to pokazuje, jak ważna jest to usługa dla warsztatów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy oddawaniu zużytych opon?

Według polskiego prawa przez wytwórcę odpadów rozumie się każdego, kogo działalność powoduje powstanie odpadów, dlatego jest nim także każdy właściciel warsztatu samochodowego. Z kolei pojęcie odpadu definiuje się jako każdą substancję lub przedmiot, którego posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do pozbycia się we właściwy sposób jest zobowiązany.

Warsztaty samochodowe i motocyklowe wytwarzają długą listę odpadów, m.in. zużyte oleje, akumulatory, płyny, filtry, opakowania czy szkło. Jednym z popularniejszych odpadów, z jakimi warsztaty zgłaszają się do nas, są zużyte opony. W samym 2020 r. w ramach Bio Service odebraliśmy blisko 400 tys. zużytych opon – zaznacza Wojciech Kopacz, Menedżer Projektu Bio Service.

Zużyte opony – praktyczne wskazówki dla warsztatów

Większość sprzedanych opon w Polsce powinna zostać odzyskana w postaci zużytych opon. Część z nich jest poddawana recyklingowi. Kolejna część zużytych opon jest odzyskiwana m.in. w postaci energii cieplnej. W Polsce opony w całości lub rozdrobnione są spalane – najczęściej w cementowniach – w specjalnie do tego celu przystosowanych piecach.

Wszystko to sprawia, że w ramach programu Bio Service, w którym Inter Cars zajmuje się kompleksowym odbiorem odpadów warsztatowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dużą część odpadów stanowią zużyte opony. Dodatkowo należy pamiętać, że opony, z uwagi na swoje gabaryty, często zabierają wolną przestrzeń w warsztatach, dlatego są one chętnie oddawanym odpadem – mówi Wojciech Kopacz.

Jaki jest koszt odbioru zużytych opon w Bio Service? Usługa oddania jednej sztuki to:

  • opony motocyklowe – koszt odbioru 1 szt. wynosi 1,50* zł netto (2,00** zł netto),
  • opony osobowe – koszt odbioru 1 szt. wynosi 2,50* zł netto (4,00** zł netto),
  • opony ciężarowe – koszt odbioru 1 szt. wynosi 15,00 zł netto (20,00** zł netto).
* oferta dotyczy województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
** oferta dotyczy województw: małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie

Warto jednak zaznaczyć, że odbiór zużytych opon w ramach Bio Service następuje od 200 sztuk opon osobowych i motocyklowych, albo od 35 sztuk opon ciężarowych.

Zgłoś zużyte opony przez program BS BIO

Najwygodniejszą opcją zgłaszania zużytych opon w ramach Bio Service jest BS BIO, czyli program do obsługi gospodarki odpadami. Jest to aplikacja, która umożliwia serwisom samochodowym i motocyklowym szybkie i łatwe zamawianie usług odbioru odpadów. System automatycznie podlicza wszystkie koszty, a jeśli w zgłoszeniu znajdują się pozycje podlegające zapłacie i odsprzedaży, przelicza dane i pokazuje kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić operatorowi lub jaką się od niego otrzyma.

Jak więc zgłosić odbiór odpadów, w tym zużytych opon? Po pierwsze, należy się zalogować do systemu BS BIO. Następny krok to wybór kodu, rodzaju i ilości odpadów (kod odpadu dla zużytych opon to 16 01 03). Później zgłoszenie trafia do operatora logistycznego, który ustala datę odbioru. Następnie operator odbiera odpady, a warsztat otrzymuje potwierdzenie przejęcia odpadu w BDO oraz fakturę za usługę odbioru.

Więcej szczegółów o usłudze odbioru zużytych opon znaleźć można na stronie Bio Service.

2022-06-30
Zarabiaj na akumulatorach, pamiętając o środowisku
Zarabiaj na akumulatorach, pamiętając o środowisku
Wiadomości IC - poznaj Bio Service!
2022-06-24
Informacje środowiskowe w Wiadomościach IC
Informacje środowiskowe w Wiadomościach IC
Bio Service wyjaśnia zawiłości BDO
2022-05-12
Wygodnie spełniaj wymogi środowiskowe
Wygodnie spełniaj wymogi środowiskowe
2022-04-29
Korzyść dla Twojego warsztatu i dla środowiska – obejrzyj film
Korzyść dla Twojego warsztatu i dla środowiska – obejrzyj film
2022-04-14
Daj się poznać jako EkoWarsztat!
Daj się poznać jako EkoWarsztat!
Skup akmulatorów - cena za kg
2022-03-28
Skup akumulatorów oraz tarcz i bębnów hamulcowych – aktualne ceny
Skup akumulatorów oraz tarcz i bębnów hamulcowych – aktualne ceny