Paweł i Gaweł to sąsiedzi, mechanicy i bohaterowie serii animowanych filmów edukacyjnych. Różni ich podejście do gospodarki odpadami i przepisów środowiskowych. Obejrzyj animacje i dowiedz się, jakie korzyści wyniósł ze współpracy z Bio Service Paweł, a jakie konsekwencje spotkały nieodpowiedzialnego Gawła?
Niemal każda czynność serwisowa wykonywana w warsztacie wiąże się z wytworzeniem jakichś odpadów. Właściciel czy kierownik serwisu nie będzie oczywiście zlecał odbioru każdych 5 litrów zużytego oleju, 1 zużytego akumulatora czy 10 zużytych filtrów. Do zebrania ich ilości umożliwiającej odbiór z warsztatu, odpady muszą być właściwie magazynowane. Co to oznacza dla firmy? Jak robić to w sposób zgodny z przepisami?
Niektóre składniki zużytej opony mogą rozkładać się więcej niż sto lat. Jednocześnie granulat wykonany z przetworzonych opon może być wykorzystany m.in. w produkcji nawierzchni placów zabaw i boisk sportowych. W jaki sposób należy postępować z ogumieniem, aby zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Przepracowany olej należy do kategorii odpadów niebezpiecznych. W związku z tym jego składowanie, transport i utylizacja są ściśle regulowane. Czy wiecie z czego wynikają te przepisy i w jaki sposób niepoprawne obchodzenie się z olejem może zagrozić środowisku?
Paweł i Gaweł zajmują się w swoich warsztatach wymianą akumulatorów. Taka usługa wiąże się jednak z koniecznością odpowiedniego zagospodarowania, wyjętego z samochodu zużytego urządzenia. Na przekazaniu do skupu warsztat może zyskać finansowo. A jak zyska na tym środowisko?
Wyrzucanie odpadów niebezpiecznych razem z odpadami komunalnymi, nieodpowiednie składowanie odpadów, dopuszczenie, aby przepracowany olej albo ołów z akumulatora trafił do ziemi – wszystkie te zachowania stanowią zagrożenie dla środowiska i grożą za nie kary finansowe. W jaki sposób można gospodarować odpadami zarówno zgodnie z przepisami, jak i wygodnie?