W tym tygodniu mija termin złożenia dokumentu potocznie nazywanego sprawozdaniem BDO. Przedstawiamy wskazówki, co powinien zawierać ten raport oraz jak możesz zlecić jego opracowanie specjalistom Bio Service.
Obowiązek składania sprawozdania mają:
Wymóg złożenia wspomnianego dokumentu reguluje ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. Zwolnieni z niego są wytwórcy, którzy zgodnie z przepisami nie są obowiązani do prowadzenia ewidencji w BDO. Sprawozdania nie trzeba też składać, jeśli w ubiegłym roku wytworzyło się tylko ograniczone ilości odpadów, ściśle określonych w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów.
Objęcie danej firmy obowiązkiem sporządzenia sprawozdania nie oznacza, że muszą zająć się tym jej pracownicy. Jego opracowanie można zlecić specjalistom Bio Service. Taka decyzja pozwoli na zaoszczędzenie czasu pracowników oraz zagwarantuje, że dokument zostanie przygotowany bezbłędnie i w terminie.
Każdy podmiot, którego działalność powoduje powstawanie odpadów jest ich wytwórcą pierwotnym. Do kategorii wytwórców wtórnych należą natomiast wszyscy, którzy zmieniają charakter lub skład odpadów (poprzez obróbkę, mieszanie lub inne działania).
Wytwórcami są przedsiębiorcy oferujący usługi budowlane, rozbiórkowe i remontowe, prowadzący działalność w zakresie czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz świadczący usługi sprzątania, konserwacji i napraw – są oni odpowiedzialni za odpady wytworzone podczas tych prac. Wyjątek stanowią sytuacje, w których podpisana przez nich umowa ze zleceniodawcą inaczej reguluje kwestię odpadów powstałych w trakcie wykonywania zlecenia.
Ważne!
Odpad to każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do jej pozbycia się jest prawnie zobowiązany. Każdy odpad może być opisany konkretnym sześciocyfrowym kodem.
Termin: 15 marca 2024 roku
Miejsce: urząd marszałkowski
Przygotowanie sprawozdania można powierzyć specjalistom Bio Service.
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach składa się wyłącznie drogą elektroniczną. Jego adresatem jest urząd marszałkowski, jednak dokument wypełnia się, wykorzystując indywidualne konto w systemie BDO, czyli bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Potocznie określa się ją także jako bazę danych o odpadach lub właśnie samym skrótem BDO, stąd często używana nazwa "sprawozdanie BDO".
Dokument za poprzedni rok kalendarzowy należy wypełnić do 15 marca. Do 30 września marszałek województwa ma czas na zweryfikowanie dokumentu. Jeśli okaże się, że zawiera on błędne dane, przedsiębiorca zostanie wezwany do jego korekty. Będzie miał na to 14 dni od otrzymania wezwania do jego poprawienia. Od 2020 roku nie ma możliwości przekazania urzędnikom raportu w formie papierowej.
Przedsiębiorcy, w tym warsztaty motoryzacyjne, powinni raportować dane dotyczące:
Informacje o kodzie i masie odpadów powstałych w danym roku kalendarzowym uzupełnia się na podstawie stanów magazynowych, Kart Przekazania Odpadu lub Kart Ewidencji.
Podmioty, które są posiadaczami odpadów pochodzących z procesu wytwarzania dwutlenku tytanu muszą dodatkowo przedstawić informacje o ilości siarczanów lub chlorków, przypadających na ilość wyprodukowanego związku chemicznego.
Przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji mają obowiązek przedstawić dane o:
Dodatkowo firmy użytkujące urządzenia do strzępienia odpadów pochodzących z pojazdów powinny przekazać urzędowi dane dotyczące ich użytkowania i uzyskanych dzięki nim odpadów.
Niewywiązanie się z obowiązku złożenia sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi podlega karze grzywny do 5000 zł (na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz kodeksu wykroczeń). Jeśli przegapiło się wspomniany wyżej termin, najlepiej jak najszybciej uzupełnić tę zaległość i nie czekać aż o dokument upomną się sami urzędnicy. Urząd marszałkowski może wezwać firmę do złożenia zaległych raportów z okresu ostatnich pięciu lat!
Ważne!
Jeszcze wyższe kary mogą zostać nałożone na firmy za nieprowadzenie ewidencji lub prowadzenie jej w sposób nierzetelny (jeśli do jej prowadzenia są zobowiązane). Za takie przewinienie prawo przewiduje nie grzywnę, ale finansową karę administracyjną, której wysokość może sięgnąć nawet miliona złotych.
Wsparcie w załatwianiu formalności, związanymi z przepisami o ochronie środowiska w warsztacie, zapewnia Bio Service. To platforma online, która pozwala na zlecanie odbioru odpadów online oraz skorzystanie z usług doradczych. Do dyspozycji użytkowników Bio Service są eksperci w obszarze prawa środowiskowego. Służą oni pomocą właścicielom firm w zakresie: konsultacji, wypełnienia potrzebnych wniosków oraz sporządzenia obowiązkowych raportów. Wśród dokumentów, które mogą opracować na zlecenie przedsiębiorców:
Warto mieć na uwadzę, że zapotrzebowania na usługi związane z raportami rocznymi może być znacznie wyższe bezpośrednio przed terminami zapisanymi w przepisach. Dlatego warto zlecić ich wykonanie odpowiednio wcześniej lub zdecydować się roczny abonament, obejmujący wszystkie wymagane prawem sprawozdania.
Kliknij i skorzystaj z wygodnego poradnika!
Czytaj także:
Katalog kodów odpadów zgodny z ewidencją BDO
Wygodnie spełniaj wymogi środowiskowe z Bio Service
Zużyty olej silnikowy - gdzie oddać stary olej?
Utylizacja opon - co zrobić ze starymi oponami?